Menu

Surfing in Sri Lanka

Sērfošana + Šrilanka.
(Negribi lasīt? – 3 min. video ir beigās.)
Protams, katram savs utt. utt … mūsuprāt tomēr Šrilanku par baigi interesanto vai romantisko galamērķi nenosauksi. Nekā tur nav!
…izņemot pavisam dažas, bet ļoti svarīgas lietas – lēta dzīve, pastāvīga viļņu prognoze un +30 grādi ūdens temperatūra. Tieši tāpēc šī Indijas okeāna sala ir viena no pēdējā laika populārākajiem galamērķiem, vieglas dzīves un viļņu meklētājiem.

Šrilanka – viena no pēdējā laika populārākajiem galamērķiem, vieglas dzīves un viļņu meklētājiem.

Arī mēs tur bijām aizklīduši. Šeit melns uz balta atskaite par to, kas kā mūsuprāt ir Šrilankā. Cerams, kaut kas no šī noderēs turpmākajiem sirotājiem tajā virzienā.
Viss pēc kārtas.
Pēc tam, kad esi nopircis avio biļeti, pasūti vīzu netāhttps://www.eta.gov.lk/slvisa/visainfo/center.jsp?locale=en_US Tajā pašā dienā vajadzētu būt epastā apstiprinājumam.
P.s. https://www.turkishairlines.com/ lido turp ar vienu pārsēšanos tarakānu pilnajā Stambulas lidostā. Tiesa, drīz tur būšot jauna moderna lidosta gatava.
Drēbes: nepārcenties ar to līdzņemšanu. Gan dienu, gan nakti pietiek ar vieniem šortiem.
Nauda: aptuveni 200 Šrilankas rūpiji ir 1 €. Naudu vislabāk mainīt lidostā uzreiz pēc pasu kontroles un bagāžas.
Internets un sakari: Šrilankā, Colombo lidostā uzreiz nopērc SIM karti ar bezlimita internetu. Populārākais operators – Dialog.
Transfērs no lidostas uz spotu: 50-60€ / 10000-12000 vietējie rūpiji. Kontaktus OK šoferim atradīsi zemāk esošajā bilžu galerijā.
Dzīvošana: to var meklēt https://www.booking.com, vai tur pat uz vietas. Izīrēt istabas un apartamentus piedāvā it visur. Parasti pie mājas ir acīmredzama norāde.

Daži rajoni Šrilankas dienvidos, kur būtu stratēģiski izdevīgi apmesties dzīvot latviešiem izdevīgajā ceļošanas laikā – decembris līdz marts – Madiha, Šrilanka.

Daži rajoni ŠriLankas dienvidos, kur būtu stratēģiski izdevīgi apmesties dzīvot latviešiem izdevīgajā ceļošanas laikā – decembris līdz marts:
– Ar mērķi sērfot South Beach Surf Point, skaties Kabalana apkārtni.

– Ar mērķi sērfot latviešiem populārajā un iesācējiem draudzīgajā Jungle Beach, skaties Wallivela.
Jungle Beach ir lēzens kreisais vilnis, kas lūzt kā Pointbreak. Ja sarodas pārāk daudz spējīgi longbordisti, var būt grūti izcīnīt vietu uz vilņa. Jungle Beach strādā pie visiem ūdens līmeņiem. Spots netur lielu svelu, bet šajā sezonā tas ir retums. Viļņi lūzt pakāpeniski un var noķert salīdzinoši garus braucienus, tomēr ar ātruma uzpumpēšanu ik pa laikam jārēķinās.

– Ar mērķi labā dienā ielīst trubā un sērfot stāvākus viļņus, skaties dzīvošanu Madiha.
Gultnē ir salīdzinoši drošs gluds rifs. Tas ir sērfojams arī pie maksimāla bēguma. Viļņi nav gari – labākajā gadījumā 3-4 griezieni, bet ar cienījamu stāvumu. Acis platas un izbīlis no “WOOW, kāds skats!” vilņa ķeršanas brīdī garantēts :)
Madiha pludmalē netālu viens no otra ir izretinājušies vairāki vilņu lūšanas punkti, kā arī var braukt gan uz labo, gan kreiso pusi praktiski vienā un tajā pašā vietā. Madihā novērojām, ka tur ir mazāk longbordisti.

Par ŠriLankas dienvidu viļņu spotiem vēl var parakņāties https://www.surfsouthsrilanka.com/

Šrilanka – ēdiens ir gards un ļoti pieejams ārpus mājas.

Ēšana: pašam šoreiz nevajadzēs gatavot. Virtuves apartamentos ir švaki aprīkotas, kā arī ārpus mājas ēst ir ļoti lēti un garšīgi. Bez grūtībām it visur var atrast ēdienu arī dažādām populārajām diētām – vegan, gluten free, vegetarian, pescetarian, alian…

Ko ņemt līdz: var tikai naudu, jo viss nepieciešamais ir atrodams uz vietas.
Labā ziņa – Šrilankā sērfojoša turista dzīves izmaksas ir lētākas kā ikdiena Latvijā.

Sērfa dēļi: lielāku vai mazāku? – lielāku. Decembris – marts ir nelielu, lēzenu un draudzīgu viļņu sezona. Ļoti reti tie ir lielāki par cilvēka augumu. Sliktākajā gadījumā, nomas pieejams ir visur. Izīrēt var diezgan labu inventāru dažādām gaumēm, kā arī par pieņemamu naudu.
Sauļošanās krēms: niknais 30-50 un vēlams arī cinks uz vaigiem. Var brīvi dabūt uz vietas.

Laika apstākļi: gaisa temperatūra naktī +25 līdz 30, dienā pamatīgi virs +30. Karsti, itseviški pirmajā nedēļā, kamēr ķermenis aklimatizēsies …un tad ir OK ;)

Ko vilkt ūdenī: šorti un likra. Tomēr, ja plāno sērfot katru dienu, ir vērts padomāt par kādu neoprēna vestīti vai augšiņu, kas mazāk noberž vēderu. Ar kreveļainiem vēderiem no pārsērfošanās tur staigā katrs otrais tūrists. Katram gadījumam var arī paķert līdz neoprēna čībiņas. Aktīvi un centīgi ķerot viļņus, būs 100% darīšana ar rifa nobrāzumiem.

Vasks: ūdens temperatūra ir ap 30 grādiem. Pats cietākais – Basecoat vai Tropical ir viss, kas vajadzīgs.

Šrilanka / sērfošana – transports.

Transports uz vietas: kreisās puses satiksme kā Anglijā. Mopēdu izīrēt maksā ap 5-10 € / 1000-2000 rūpiji dienā. Noteikti vajag moču tiesības.
Tūristiskākajās vietās policija ir mierīga, bet naktīs un nomaļākos nostūros vietējie “menti” ir nadzīgi uz naudas izspiešanu.
Lai neuzrautos, der ievērot dažus satiksmes likumus – velc ķiveri un neapdzen pie nepārtrāuktās līnijas. Tomēr drīkst apdzīt, ja tu fiziski nepārbrauc nepārtraukto līniju. Hell Yea!

Vēl viens jājamzirdziņš “mentiem” ir apgalvot, ka tava uzrādītā vadītāja apliecība nav International drivers licence, it kā tāda vispār būtu. Kā noskaidrojām vēlāk Latvijā – izrādās ir tāda. CSDD varot to dabūt par extra 50 eirikiem.

Interneta aprakstos par ŠriLanku padomdevēji bieži neiesaka ņemt mocīšus, dēļ nedrošās satiksmes. Patiesībā, tā nav īsti taisnība. Pirmajās dienās nevajag trakot, turies tuvāk pie ceļa malas, kā arī nepaļaujies uz mums ierastās pasaules noteikumiem, bet vairāk vadies pēc dabas instinktiem. Priekšroka satikskmes plūsmā ir tam, kurš ir lielāks un smagāks – mocītis > tuktuks > vieglais > busiņš > smagie un autobusi. Tā pat, ja priekšā ir brīva vieta uz ceļa, to drīkst ieņemt. Tavs pienākums ir kontrolēt situāciju sev priekšā un vari rēķināties, ka aizmugurējie dara to pašu, tomēr vaktē autobusus un smagos arī aiz sevis. Tie ir pilnīgi traki. Labi ka dzirdēt tos tuvojamies var jau pa gabalu.

Sākumā uz ceļa liekas pilnīgs haoss, bet patiesībā šāda primitīvas hierarhijas satiksme tik apdzīvotos apstākļos pat ir efektīvāka, kā mums pierastā. Esi uzmanīgs un viss būs kārtībā.
Protams, var locīt sevi iekšā tuktukos, kas par lētu naudu pieejami it visur. Tiesa, tas jūtami mazinās brīvības garšu un iespēju, kaut ko pašam uz savu roku apskatīties. Mocītis = pārvietošanās brīvība. Tā ir diezgan patīkama nodarbe kā tāda – kaut pabraukāties uz savu galvu un izvēdināt to no visur valdošā karstuma.
Un vēl – jārāda pie manevriem pagreizieni, kā arī nekautrējies lietot pie jebkura sava manevra tālās gaismas un kārtīgi uzpīpīnāt. Pamanījām, ka naktī tomēr pīpināt nav tik ļoti topā, tad vairums iztiek ar gaismām vien.

Šrilanka – vietējie žuļiki.

Vietējie cilvēki: mierīgi un ļoti lēni. Ja viņiem nav mērķis uz tevi iedzīvoties, tad sastapsi tiešām jaukus un patiesus cilvēkus. Savukārt, ja runa iet par tirdzniecību, servisu un pakalpojumiem par naudu, tad šrilankieši laikam ir pelnījuši vienu no pasaules negodīgāko cilvēku statusu, kādus mums ir nācies sastapt. It visur tev melos acīs skatoties un čakarēs pa pilnu programmu. Vienkārši tā ir ierasts šajā pasaules malā. Godprātība biznesā viņiem ir pēdējā vietā.

Šrilanka – Ceilonas tēja.

Suvenīri un šopings: Slavenā Ceilonas tēja ir laba lieta, bet, ja pērc, tad labāk modernā tipa lielveikalos. Jebkurā gadījumā cena būs lielāka, kā tā pati tēja Rīgā Rimi.
Otra lieta – lētos iepakojumos nekad nebūs laba tēja. Tēju audzēt nav vienkārši un visu industriju tur savā uzraudzībā lielie pasaules tējas zīmoli …līdz pat pēdējam ziedam un lapiņai. Vietējie paši patiesībā lieto lētu zemas kvalitātes tēju. Pieejamas ir arī pārspīlēti dārgas top klases tējas – white tips, silver tips, gold tips utt. Suvenīram var jau kādu nopirkt, bet zini, ka cena būs super uzskrūvēta. To pašu tēju internetā var nopirkt līdz pat vairākām reizēm lētāk. Skarbā patiesība par tūrisma naivumu, kā jau visur citur. Ja netici, vienkārši salīdzini cenas internetā ;)

Pirms paraksties uz kādu pakalpojumu, vienojies obligāti iepriekš par cenu. Nerēķinies ar solītajiem laikiem un termiņiem – viņi teiks to, ko tu gribi dzirtdēt, nevis to, kas ir reāli.

Šrilnaka – gardie augļi, mmmm...

Pirms kaut ko vispār pērc, ņem vērā, ka vietējie izstrādājumi ir ļoti zemas kvalitātes – sūdi! Labāk izbaudi tropiskos augļus, sērfo, bet šopingu atliec citām valstīm. Atceries, mēs tevi brīdinājām!

Vide: Šrilanka priekš Āzijas ir salīdzinoši tīra. Par brīnumu uz ielām pat nesmird, kas tiešām ir retums tropiskajās valstīs. Klasisks vietējais rīta skats ir sētnieki un māju saimnieki, kas tīra ielu un paralēli pucē zobus ar zobbirsti. Sērfojot, ūdenī nemanījām nekādu pārmērīgu cilvēces klasisko piesārņojumu. Tas tiešām ir patīkams fakts. Ūdeni no krāna gan labāk nedzer, bet pērc veikalā pudelēs.

Šrilanka – viļņu statistika.

Pati labākā lieta Šrilankā ir viļņu statistika. LV ziemas sezonā (decembris līdz marts) viļņi tur nav ļoti lieli, bet sērfot var gandrīz katru dienu, bez pārtraukuma, visu šo mēnešu garumā.
Citos mēnešos viļņi veļas otrā Šrilankas pusē. Tur jau ir atkal sava dzīve un zināšana, par kuru mums nav nekāda saprašana. Protams, netā var atrast, kas tur notiek. Tajā laikā vilņi esot lielāki, bet whatever – mums jau tad pašiem sava vasara, kuru svinēt :)

Ballīte: šis nav karstākais punkts uz zemeslodes galvu reibinošiem tusiņiem, bet kur izlaist tvaiku pāris reizes var vietas atrast bez lielas piepūles. Jauka hipsterīga vieta likās “The Doctor’s House” Madihā. Tehno disenes ir pie lielajām viesnīcām. Smago metālu gan diemžēl nekur nepiedzīvojām. Žēl, jo Filipīnās tas kādreiz bija fantastiskākais piedzīvojums.

Beigās atbilde uz jautājumu, vai ir vērts turp dzīties no Latvijas?

– Jā, ir!

Šrilanka ir OK vieta, ja gribas izbraukt pa salīdzinoši lēto, dzīvot mierā, sērfot katru dienu un pārēsties augļus. Skaistuma un atraktivitātes ziņā gan mēs daudz zvaigznes nedotu šai valstij. To būtu jāuztver vairāk kā ceļojumu ar sevi, nevis apbrīnojamas pasaules izzināšanu un nezināmu brīnumu atklāšanu.

Rakstu sagatavoja Dāvis Drande.
Uz tikšanos pie nākamā viļņa!