Nevar nepamanīt - tik daudz aukstā ūdens un ziemas peldēšanas baudītāju, kā šajā sezonā, nav bijis nekad.
Mēs visi meklējam arvien vairāk iespēju pabūt dabā, būt aktīviem, uzturēt savu veselību formā un ķermeni labā tonusā. Latvijas aukstajā sezonā, kad ārpus telpām sanāk pavadīt mazāk laika, ziemas peldēšana ir gluži kā glābiņš veselam ķermenim un garam.
Ārzemēs pieejama statistika rāda, ka, piemēram, UK vien, ziemas peldētāju skaits pagājušā oktobrī esot bijis par trīs reizēm lielāks, kā 2020.gada oktobrī, ziņo The National Open Water Coaching Association (Nowca) . Un tas ir saprotams - labas fiziskās un mentālās veselības uzturēšanai cilvēkiem mums nepieciešams būt kustībā, dabā un kontaktā ar citiem cilvēkiem. Kembridžas Universitātes pētnieki pat atklājuši, ka auksta ūdens peldes var novērst demenci. Dodoties šajās ārpus komforta zonas peldēs, mēs vienlīdz ļoti priecājamies arī satikt draugus, paziņas, radus vai līdzīgi domājošos “roņotājus” - tā ir lieliska aktivitāte un rūpes par savu veselību! Bet kā pārliecināties, ka tas tiek darīts droši?
Lielākie " psihi ", protams, vēlēsies uzsvērt pūrismu un iet maksimālās galējībās. Bet atzīsim godīgi, komforts un ērtība pat šādā noadarbē ir patīkama lieta. Nosaluši pirksti, nejūtīgas sagrieztas kājas ir nevajadzīga piedeva no kuras var izvairīties un vairāk nodoties tieši ķermeņa un prāta treniņam.
Aukstuma tolerance ir arī atkarīga no tā, cik aktīvs esi bijis pirms peldes un cik ļoti kusties peldes laikā, kā arī no ķermeņa tauku procentu daudzuma un personīgām vājībām. Ir cilvēki, kuriem rokas salst daudz vairāk, kā kājas, un otrādi. Citiem savukārt nopietnāku diskomfortu rada sajūta, ja aukstais ūdens pieskaras kādai atseviškai ķermeņa zonai. Katram ir pašam jāsaprot, kā uzsākt draudzību ar auksto ūdeni tā, lai nebūtu pārāk liels un nepatīkams šoks. Aukstuma savaldīšanai ir pieejami neoprēna šorti, cepures, cimdi un zābaciņi. Ja Tev ir pavisam grūti saņemties - kādēļ gan nepamēģināt uzsākt savas ziemas peldēšanas gaitas plānākā hidrotērpā? Bravūrai šoreiz jāpaliek krastā - galvenais, kādas ir paša sajūtas un veselība.
Atšķirībā no ūdens dēļu sporta veidiem, kur ar spēku pie kaut kā jānoturas, gatavojoties peldei aukstā ūdenī, priekšroka jādod viegli uzvelkamiem neoprēna aksesuāriem. Izvēloties cimdiņus un zābaciņus, iesakām ņemt brīvāku izmēru, lai to uzvilkšana un novilkšana neaizņemtu pārāk daudz laika. No visa plašā neoprēna apavu klāsta, visātrāk uzvilkt var zemās neoprēna čībiņas. Tās pasargās pēdas no akmeņiem un ledus, bet neuzturēs pirkstu galos siltumu. Ja ļoti salst, tad piemērotāki ir 5mm neoprēna zābaki. Ērtākai uzvilkšanai pieejami pat atsevišķi modeļi ar rāvējslēdzēju.
Mēs pazīstam arī to eiforiju, kas ir pēc izlīšanas no āliņģa – satriecošas uzvaras sajūta un spēka pieplūdums gan ķermenī, gan prātā! Svarīgi gan nevilcināties un uzreiz noslaucīties, lai uz ādas esošais ūdens izgarojot neturpina Tevi vēl vairāk atdzesēt.
Brīdī, kad tikko esi ielīdis aukstajā ūdenī, asinsvadi un kapilāri sašaurinās, kas liek mazākam asins daudzumam ritēt ap ādu, tādā veidā aizsargājot un uzturot ķermeņa kodola temperatūru. Pēc peldes, kad esi jau apģērbies, asinsvadi sāk paplašināties un aukstās asinis no ādas pazemina ķermeņa kodola temperatūru - tādēļ vari sākt šajā brīdī drebēt. Šī iemesla dēļ ļoti svarīga ir pēc-peldes rutīna - neaizmirsti vēl mājās esot uzpildīt termosu ar siltu tēju un paķer arī kādu našķi, protams.
Un padoms tiem, kuriem grūti saņemties - galvenais ir izkustēties ārā no mājām. Tiklīdz jau būsi ticis pie ūdens - tici mums, Tu gribēsi nopeldēties. Un atceries - uzvarētājs ir nevis tas, kurš ūdenī iztur ilgu laiku vienreiz, bet tas, kurš ar šo sporta veidu nodarbojas regulāri.
Ziemas peldētāju ērtībai, esam apvienojuši visas svarīgās aukstā ūdens procedūru preces vienā ērti lietojamā veikala sadaļā, kā arī lielisks špikeris – Dāvanu idejas ziemas peldētājiem:
https://boardside.lv/hidroterpi/ziemas-peldesana/
Vismaz 10 iemesli kāpēc nodarboties ar aukstā ūdens peldēm ziemā:
1. Ziemas peldēšana jeb peldēšanās aukstā ūdenī var uzlabot imūnsistēmu, stimulējot balto asinsķermenīšu veidošanos.
2. Regulāra atrašanās aukstā ūdenī ir saistīta ar asinsrites uzlabošanos, jo organisms strādā intensīvāk, lai uzturētu ķermeņa temperatūru.
3. Tā var uzlabot garīgo veselību, izdaloties endorfīniem, kurus bieži dēvē par “labsajūtas” hormoniem, kas palīdz mazināt stresu un trauksmi.
4. Iegremdēšanās aukstā ūdenī var mazināt iekaisumu un atvieglot hronisku sāpju vai tādu slimību simptomus kā artrīts.
5. Tā var uzlabot miega kvalitāti, nomierinot nervu sistēmu un veicinot relaksāciju pēc aukstuma iedarbības.
6. Ziemas peldēšana palīdz veidot garīgo noturību un palielina stresa toleranci, izstumjot cilvēkus no komforta zonas.
7. Aukstā ūdens trieciens stimulē dziļu elpošanu, kas palielina skābekļa uzņemšanu un palīdz organisma detoksikācijai.
8. Aukstuma iedarbība var uzlabot vielmaiņu, atbalstot svara kontroli un uzlabojot enerģijas līmeni.
9. Tas var veicināt veselīgas ādas veselību, sašaurinot poras un uzlabojot asins plūsmu uz ādas virsmas.
10. Pievienošanās ziemas peldēšanas grupai veicina kopības sajūtu, kas labvēlīgi ietekmē emocionālo labsajūtu un sociālo veselību.